Thursday, October 4, 2012

04.10.12

Vaiksel vaikselt hakkan juba keelest midagi aru saama, kuid ilmselt selleni on veel paar kuud aega kui hakkan peamiselt rootsi keeles rääkima (see ongi eesmärk). Ma harjutan igapäev, proovin öelda nii palju kui oskan rootsi keeles. Koolis vb natukene vähem, aga perega ikka jah, nii palju kui oskan :D Ja nemad ka omalt poolt ütlevad juba asju rootsi keeles, niiet arenen. Endal on muidugi raskem arengut märgata, aga Karin(hostema) ütleb küll, et iga päevaga saan järjest rohkem juba aru. Noh siis tema arvates.

Pühapäeval käis YFU töötaja siin vaatamas kuidas ma elan, noh kontrolli mõttes, et kõik ikka hästi oleks. Tuli kohvile pmst. Rääkisime niisama juttu ja üldse elust olust. 
Pühapäeva õhtul aga oli nats kehv olla ka, niiet esmaspäeval koolis ei käinud.. 
Eilsest siis niipalju, et tegime kaneelisaiu. Olime kolmekesi kuna hostema pidi tööasjus ööseks ära minema. Megahead tulid :D Esimest korda elus tegin nagu kõike algusest peale ise, taignast kuni ahju panekuni. Võino hostõde aitas ka nats aga jah. Peale seda vaatasime hostisaga vutti ning siis läksin magama. 

Ei tea kas olen juba maininud, aga koolitoit on ka siin ikka täiesti teine tase. Nii valiku kui ka kvaliteedi mõttes. Alati on umbes 4-5 sorti salatit, erinevaid kastmeid ning 2 eraldi praadi. 1 on siis alati taimetoitlastele. Vahel on ka juustu võikude jaoks. Ja kõike, lihapalle ja kanakoibi võib võtta nii palju kui tahad, mitte nagu Eestis kus sööklatädi valvab, et rohkem ei võetaks:D Kuigi minu arust on toit vägagi hea võrreldes Eestiga, leidub nurisejaid selle üle igal pool - ka siin. Ei tea mis nägu need virisejad siis teeks kui nad peaks Eesti koolitoitu sööma... :D

Ilm on siin ka ikka juba täitsa sügisene ehk kehvavõitu. Hommikuti on tavaliselt 3-6 kraadi, päevapeale läheb natukene soojemaks. Muidu viimase kahe nädala jooksul pole üle 10 kraadi olnud. Puudel on juba lehed kõik kollased ning osadelt lehed juba täitsa kadunud. Vihma sajab ka ikka palju. Täna sadas nii kooli minnes kui ka tulles. Varsti peab vist hakkama bussiga käima.
Ning see on lihtsalt hämmastav kui kiiresti siin pimedaks läheb. Võino sellesmõttes, et suveperiood ehk valgem aeg muutub palju kiiremini sügisemaks kui Eestis. Praegu on juba kella 6ks päris pime, kuigi paar nädalat tagasi oli veel samal ajal täitsa valge:D

Pilte ka : 


Esimesel koolipäeval parkisime koos hostõega siia silla alla rattad. Kuigi ratta saaks panna ka kooli ette (kool ise umb. 100m) siis on jäänud harjumuseks ikkagi sinna panna. Suureks plussiks on kuiv sadul koju minnes. 


Süüa saab koolis hästi!


Kaneelisaiad


Extra rootsi keele klassivenna Abdulah'iga. Ta on pärit Somaaliast. Ongi eraldi nagu immigrantide klass nende jaoks, kes hiljuti Rootsi kolinud. Ma käin nendega koos ainult rootsi keele tundides. Ülejäänud tunnid ikka oma päris klassiga.


Palt'i sõime millalgi septembris. See on põhimõtteliselt mingi kartuliroog kus on liha sees. Toores ja keedetud kartul tehakse pudruks omavahel, segatakse ära ning tehakse pallid kuhu pannakse liha sisse ja siis keedetakse ära. Päris huvitav kogemus:p


Minu maja


Esimesel päeval kui Piteåsse tulin jäi silma vana mesa millel norm velg all :D


No comments:

Post a Comment