Tuesday, October 9, 2012

26 erinevust võrreldes Eestiga

Mõtlesin siis ka kirjutada siia põhilised ehk silmahakkavad erinevused võrreldes Eestiga. Olen näinud osade teiste vahetusõpilaste blogidest niiet jah. Mõtlesin sama teha :

1.       Koolis kella ei ole. Kõik õpilased peavad ise teadma oma tunniplaani ja vastavalt sellele kohale tulema.
2.       Koolis võib käia mütsiga, isegi tunnis ja sööklas. Keegi ei tule midagi ütlema.
3.       Õpetajaid kutsutakse eesnime pidi. Õpetaja ongi rohkem nagu isik, kes aitab sul õppida.
4.       Klassist võib väljuda ja sisse tulla igakell ilma midagi ütlemata.
5.       Tunni ajal võib süüa.
6.       Kui klassis on lärm, ei hakka õps korrale kutsuma, et tasa oldaks. Ootab kasvõi 5min et klass ise maha rahuneks.
7.       Koolitunnid kestavad väga erinevalt, mitte ei ole 45min nagu Eestis. Nt mul on kõige lühem tund  40min ja kõige pikem 1h 50min.
8.       Sama on ka söögivahetunniga, ühel päeval on 1tund, teisel päeval 1h 35min jne.
9.       Söögivalik on koolis parem kui Eestis, tunduvalt. Ka kvaliteedi poolest.
10.   Kogu gümnaasiumi osa on ehitatud hoopis teistmoodi üles, peale põhikooli saad valida eraldi suuna, minu koolis on neid umbes 20 erinevat. Alustades fotograafiaga ja lõpetades metallitöödega. Niiet kuna minu suund on sotsiaalõpe, siis minu ained ongi ainult: Inglise ja rootsi keel, psühholoogia, filosoofia, kirjandus, keeleõpe (kirjutame kirjandeid pm), religioon, ajalugu. Muid aineid mul ei ole, näiteks mata, biod jne.
11.   Kõik on siin umbes 2 korda kallim. Osad asjad isegi rohkem kui 2x(alkohol, tubakas). Nt poole liitrine coca maksab poes 1,6€, koolis 2,2€.
12.   Riideid on muidugi suurem valik, aga ka riided on kallimad.
13.   Poes on ka palju suurem valik igast erinevaid komme, jäätiseid ja asju.
14.   Tavalises toidupoes müüakse ainult sellist alkoholi, mille alkosisaldus ei ole üle 3,5%. Ehk pmst on alkoholi jaoks eraldi poed (Systembolaget), mille omanikuks on riik. Seal on vanusepiiriks 20.
15.   Baarist võib osta kõiki alkohoolseid jooke alates 18, kuid kala on selles et seal on kõik ikka megamega kallis. Õlu 8-9€, poes 1-2€.
16.   Üldiselt tarvitatakse alkoholi nats vähem.
17.   Peod hakkavad palju palju varem, nt kutsutakse rahvas juba 6-7 ajal kokku. Ning enamasti kui on mingi istumine, minnakse õhtul veel linnapeale. Seda siis kuskil 1 ajal. N.ö majapidusid on vähem kui Eestis.
18.   Noored on siin rohkem iseseisvamad. Juba peale gümnaasiumi kolitakse välja juba kodust. (Loomulikult mitte kõik aga tunduvalt rohkem kui Eestis). Renditakse sõbradega või poisi/tüdrukuga korter.
19.   Koolis on palju rohkem erinevaid stiile kui nii öelda. Eraldi metalvennad, kutsekavennad( eriti on aru saada autoalakuttidest, käivad õliste riietega ringi, kõigil samasugused pusad millel taga kiri Industri), hipsterid, hokimängijad, ns stiilivennad, emod, patsipoisid, nolarid, nohikud ja muud karvased. Kindlasti on ka Eestis nii, aga siin nagu saab palju rohkem aru kes mida teeb või milline on :D
20.   Tumedaid ei vaadata imelikult, ega üldse teisest rassist vms. Siin on see täiesti normaalne. Tervitaks Krisi siinkohal.
21.   Tänavad on puhtamad.
22.   USA autosi on palju rohkem kui Eestis.
23.   Siin on mingi räige ökodriving, isegi sõidukoolis õpetatakse, et käike peab vahetama 1lt 3ndale, 3ndalt 5ndale vms , mu arust ajuvaba.
24.   Inimesed on nats tagasihoidlikumad ja häbelikud alguses.
25.   Väga paljudel on autoks Volvo. (Volvo on Rootsi auto)
26.   Eramajade krundid pole aiaga piiratud nagu Eestis kombeks on

1 comment: